Home ভূগোল অসমৰ জিলাসমূহ Content of Assam All Districts 2024

অসমৰ জিলাসমূহ Content of Assam All Districts 2024

0

অসমৰ জিলাসমূহ Content Of Assam All Districts

অসমৰ জিলাসমূহ Content of Assam All Districts 2024

অসমৰ জিলাসমূহৰ বিষয়ে সবিশেষ Assam Districts Names – চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য আৰু প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্যৰ বাবে পৰিচিত উত্তৰ-পূব ভাৰতীয় ৰাজ্য বৈচিত্ৰময় অসমৰ জিলাসমূহ (Assam Districts Name) অন্বেষণ কৰক। চুবুৰীয়া ৰাজ্য আৰু দেশৰ সৈতে অসমৰ সীমাৰ বিষয়ে জানি লওক, আৰু কামৰূপ, নগাঁও, ডিব্ৰুগড়, তিনিচুকীয়া, যোৰহাট, আৰু কাছাৰ আদি জিলাৰ অনন্য ৰহস্য আৱিষ্কাৰ কৰক।

Also Read Here:

ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব অঞ্চলত অৱস্থিত এখন চিত্ৰময় ৰাজ্য অসম ইয়াৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য, প্ৰাণৱন্ত পৰম্পৰা, ৰসাল প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্যৰ বাবে বিখ্যাত। ইয়াৰ উত্তৰে ভূটান আৰু অৰুণাচল প্ৰদেশ, পূবে নাগালেণ্ড আৰু মণিপুৰ, দক্ষিণে মেঘালয়, ত্ৰিপুৰা, মিজোৰাম, বাংলাদেশ আৰু পশ্চিমে পশ্চিম বংগৰ সীমাৰেখাৰে আবৃত। অসম উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ প্ৰৱেশদ্বাৰ। ৰাজ্যখন কেইবাখনো জিলাত বিভক্ত, প্ৰত্যেকৰে নিজস্ব সৌন্দর্য  আৰু তাৎপৰ্য আছে। উল্লেখযোগ্য যে কেইখনমান জিলাৰ ভিতৰত কামৰূপ, নগাঁও, ডিব্ৰুগড়, তিনিচুকীয়া, যোৰহাট, আৰু কাছাৰ আদি উল্লেখযোগ্য। এই জিলাসমূহত  অসমৰ চাহ বাগিচা আৰু বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্যৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বহুতো ঐতিহাসিক স্থান আছে।

অসমৰ জিলাসমূহৰ তালিকাঃ (Assam Districts Name: List)

১. তিনিচুকীয়া জিলা,

২. ডিব্ৰুগড় জিলা,

৩. ধেমাজী জিলা,

৪. চৰাইদেও জিলা,

৫. শিৱসাগৰ জিলা,

৬. লখিমপুৰ জিলা,

৭. মাজুলী জিলা,

৮. যোৰহাট জিলা,

৯. বিশ্বনাথ জিলা,

১০. গোলাঘাট জিলা,

১১. কাৰ্বি আংলং জিলা,

১২. শোণিতপুৰ জিলা,

১৩. নগাঁও জিলা,

১৪. হোজাই জিলা,

১৫. কাৰ্বি আংলং পশ্চিম জিলা,

১৬. ডিমা হাচাও জিলা,

১৭. কাছাৰ জিলা,

১৮. হাইলাকান্দি জিলা,

১৯. কৰিমগঞ্জ জিলা,

২০. মৰিগাঁও জিলা,

২১. ওদালগুৰি জিলা,

২২. দৰং জিলা,

২৩. কামৰূপ মহানগৰ জিলা,

২৪. বাক্সা জিলা,

২৫. নলবাৰী জিলা,

২৬. কামৰূপ জিলা,

২৭. বৰপেটা জিলা,

২৮. চিৰাং জিলা,

২৯. বঙাইগাঁও জিলা,

৩০. গোৱালপাৰা জিলা,

৩১. কোক্‌ৰাঝাৰ জিলা,

৩২. ধুবুৰী জিলা,

৩৩. দক্ষিণ শালমাৰা-মানকাচৰ জিলা,

৩৪. বজালী জিলা, আৰু

৩৫. তামোলপুৰ জিলা।

অসমৰ জিলাসমূহৰ তথ্য (Assam Districts Name: Data)

বৈচিত্ৰময় ভূ-প্ৰকৃতি আৰু চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰে অসমে বিভিন্ন জিলাক সামৰি লৈছে যিবোৰৰ প্ৰত্যেকৰে স্বকীয় বৈশিষ্ট্য আছে। ক্ষেত্ৰফলৰ ফালৰ পৰা অসমৰ সৰ্ববৃহৎ জিলা কাৰ্বি আংলং। চিত্ৰময় পাহাৰ আৰু উপত্যকাৰ বাবে পৰিচিত এই ঠাইখনে এক বিস্তৃত অঞ্চল সামৰি লৈছে আৰু ইয়াত বসবাস কৰা বিভিন্ন জনগোষ্ঠীৰ বাসস্থানে ৰাজ্যখনৰ সাংস্কৃতিক বৈচিত্ৰ্য বৃদ্ধি কৰিছে।

দক্ষিণ ছালমাৰা-মানকাচৰ অঞ্চলৰ হিচাপত অসমৰ আটাইতকৈ সৰু জিলা। ইয়াৰ আকাৰ সৰু হ’লেও ৰাজ্যৰ আৰ্থ-সামাজিক তন্ত্ৰত ই এক উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰে। ভাৰত-বাংলাদেশ সীমান্তত অৱস্থিত এই জিলাখনে ইয়াৰ কৌশলগত গুৰুত্ব বৃদ্ধি কৰিছে।

নগাঁও অসমৰ সৰ্বাধিক জনবহুল জিলা। ইয়াৰ সজীৱ সংস্কৃতি আৰু ব্যস্ত বজাৰৰ বাবে জনাজাত। জিলাখনৰ উল্লেখযোগ্য জনসংখ্যাই ইয়াৰ গতিশীল অৰ্থনীতি আৰু বৈচিত্ৰময় সামাজিক জীৱনত অৰিহণা যোগায়।

পূৰ্বতে ‘উত্তৰ কাছাৰ পাহাৰ’ নামেৰে জনাজাত ডিমা হাছাও অসমৰ ভিতৰতে সৰ্বনিম্ন জনবহুল জিলা। জনসংখ্যা কম হোৱাৰ পিছতো জিলাখন দৃশ্যপটৰ সৌন্দৰ্য্যৰ বাবে পৰিচিত, ৰসাল সেউজীয়া পাহাৰ আৰু উপত্যকাৰ বাবে ই প্ৰকৃতিপ্ৰেমীসকলৰ বাবে জনপ্ৰিয় গন্তব্যস্থান।

গুৱাহাটী চহৰকে ধৰি কামৰূপ মহানগৰ অসমৰ আটাইতকৈ চহকী জিলা। ৰাজ্যখনৰ বাণিজ্যিক আৰু শৈক্ষিক কেন্দ্ৰ হিচাপে গুৱাহাটীয়ে সমৃদ্ধিশালী উদ্যোগ, শিক্ষানুষ্ঠান, আৰু ব্যস্ত নগৰীয়া জীৱনশৈলীৰ সৈতে এক শক্তিশালী অৰ্থনীতিৰ গৌৰৱ কৰে।

হাইলাকান্দীক অসমৰ অন্যতম দৰিদ্ৰ জিলা বুলি গণ্য কৰা হয়। জিলাখনে কম সাক্ষৰতাৰ হাৰ আৰু সীমিত আন্তঃগাঁথনি উন্নয়নৰ দৰে প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছে। কিন্তু বিভিন্ন উন্নয়নমূলক কাৰ্যসূচীৰ জৰিয়তে ইয়াৰ আৰ্থ-সামাজিক অৱস্থা উন্নত কৰাৰ বাবে প্ৰচেষ্টা চলোৱা হৈছে।

এই জিলাসমূহৰ প্ৰতিখন জিলাই নিজৰ অনন্য বৈশিষ্ট্যৰে পৰিপূৰ্ণ ।

অসমৰ জিলাসমূহ (Assam Districts Name): উপসংহাৰ

সামৰণিত অসমৰ জিলাসমূহে ৰাজ্যখনৰ চহকী সাংস্কৃতিক দলিচা  আৰু  প্ৰাকৃতিক দৃশ্যৰ এক মনোমোহা আভাস আগবঢ়াইছে। ব্যস্ত নগৰ কেন্দ্ৰৰ পৰা আৰম্ভ কৰি নিস্তব্ধ চাহ বাগিচা আৰু বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্যলৈকে প্ৰতিখন জিলাৰ নিজস্ব সুকীয়া পৰিচয় আৰু তাৎপৰ্য আছে। অসম জিলাৰ নাম বুজি পোৱাটোৱে ৰাজ্যখনৰ সামগ্ৰিক সৌন্দর্য  আৰু ঐতিহ্যৰ প্ৰতি প্ৰতিটো অঞ্চলৰ বৈচিত্ৰ্যপূৰ্ণ অৱদানৰ শলাগ লোৱাত সহায় কৰে।

উপসংহাৰ:

ধন্যবাদ আপোনাক ইমান সময় আমাৰ Assamese Grammar Website ত  দিয়াৰ বাবে, ওপৰৰ অসমৰ জিলাসমূহ Content Of Assam All Districts যদি এই অনুচ্ছেদ টো পঢ়ি আপোনাৰ ভাল লাগিছে তেনেহলে অনুচ্ছেদ টো Social Media ত share কৰি আৰু এটা Comment কৰি দিব।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here