Home ইতিহাস লাচিত বৰফুকন | আনুগত্য দেশপ্ৰেম নেতৃত্ব আৰু বীৰত্বৰ এক অনন্য কাহিনী

লাচিত বৰফুকন | আনুগত্য দেশপ্ৰেম নেতৃত্ব আৰু বীৰত্বৰ এক অনন্য কাহিনী

0

লাচিত বৰফুকন | আনুগত্য দেশপ্ৰেম নেতৃত্ব আৰু বীৰত্বৰ এক অনন্য কাহিনী

লাচিত বৰফুকন আনুগত্য দেশপ্ৰেম নেতৃত্ব আৰু বীৰত্বৰ এক অনন্য কাহিনী

লাচিত বৰফুকন | আনুগত্য দেশপ্ৰেম নেতৃত্ব আৰু বীৰত্বৰ এক অনন্য কাহিনী

লাচিত বৰফুকন | আনুগত্য দেশপ্ৰেম নেতৃত্ব আৰু বীৰত্বৰ এক অনন্য কাহিনী

পাতনি

ইতিহাসৰ পাতত এনে কিছু ব্যক্তি আছে যিসকলৰ উল্লেখযোগ্য কৰ্মৰাজিয়ে প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্ম ধৰি মানৱ জাতিক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে। এনে দীপ্তিমান ব্যক্তিসকলৰ মাজত লাচিত বৰফুকন অন্যতম। অসমৰ ইতিহাসত তেওঁ আনুগত্য, দেশপ্ৰেম, নেতৃত্ব আৰু বীৰত্বৰ এক অনন্য প্ৰতিমূৰ্তি হিচাপে স্থান লাভ কৰি অসমবাসীক যুগে যুগে অনুপ্রাণিত কৰি আহিছে।

জন্ম আৰু পিতৃ-মাতৃ

উত্তৰ-পূৱ ভাৰতৰ অসমৰ ৰসাল ভূ-প্ৰকৃতিৰ মাজত বসবাস কৰা আহোম ৰাজ্যৰ মাজমজিয়াত ১৬২২ চনত লাচিত বৰফুকনৰ জন্ম হৈছিল। মোমাই তামুলী বৰবৰুৱা আৰু আহোম দৰবাৰৰ বিশিষ্ট বিষয়া জৰাসন্ধা তামুলীৰ ঘৰত জন্মগ্ৰহণ কৰা লাচিত বৰফুকনৰ পিতৃ-মাতৃয়ে বিনয়ী হ’লেও তেওঁৰ মনত জনসাধাৰণ আৰু মাতৃভূমি উভয়ৰে প্ৰতি গভীৰ দায়িত্ববোধ আৰু আনুগত্য জগাই তুলিছিল। তেওঁৰ লালন-পালনে তেওঁৰ ভূমিৰ সাৰ্বভৌমত্ব আৰু ইয়াৰ জনসাধাৰণৰ কল্যাণৰ প্ৰতি তেওঁৰ অটল দায়বদ্ধতাৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল।

প্ৰাথমিক জীৱন আৰু শিক্ষা

লাচিত বৰফুকনৰ জীৱনৰ প্রাৰম্ভমিক কালছোৱা আহোম বংশৰ সামৰিক পৰম্পৰাৰ চহকী ঐতিহ্যৰ সৈতে জড়িত আছিল। তেওঁৰ প্ৰাৰম্ভিক জীৱন এনে এক পৰিবেশত পাৰ হৈছিল য’ত সাহস আৰু দেশপ্ৰেম কেৱল মূল্যবোধ নহয়, জীৱন-ধাৰণৰ পদ্ধতি হিচাপে পৰিগণিত হৈছিল। এনে পৰিবেশত ডাঙৰ-দীঘল হৈ তেওঁ এই গুণবোৰ সৰুৰে পৰাই গ্ৰহণ কৰি নিজৰ চৰিত্ৰ শক্তিশালী ৰূপত গঠণ কৰিছিল। যৌৱনকালত যুদ্ধ আৰু ৰাষ্ট্ৰকলাৰ জটিলতাৰ সন্মুখীন হোৱাটোৱে তেওঁক অপেক্ষা কৰি থকা নেতৃত্বৰ ভূমিকা গ্ৰহণ কৰিবলৈ প্ৰস্তুত কৰিছিল।

ডেকা লাচিত বৰফুকনক মাতৃৰ ফালৰ পৰা ককাক চুখামৰ নিৰ্দেশনাত সযতনে ডাঙৰ-দীঘল কৰা হৈছিল। শিক্ষাৰ এই সময়ছোৱাই তেওঁৰ চৰিত্ৰ গঢ়াত আৰু নেতৃত্বৰ গুণ বিকশিত কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। চুখামৰ নিৰ্দেশনাতেই তেওঁ সাহস, দৃঢ়তা আৰু কৌশলগত বুদ্ধিমত্তাৰ মূল্যবোধ গ্ৰহণ কৰিছিল যিবোৰ পিছলৈ সামৰিক সেনাপতি হিচাপে তেওঁৰ ভূমিকাত অতি প্ৰয়োজনীয় বুলি প্ৰমাণিত হৈছিল।

শৰাইঘাটৰ যুগ সৃষ্টিকাৰী যুদ্ধ

লাচিত বৰফুকন বীৰত্বৰ শিখৰত উপনীত হয় ১৬৭১ চনত শৰাইঘাটৰ যুগীয় যুদ্ধৰ লগে লগে। সম্ৰাট ঔৰংজেৱৰ ৰাজত্বকালত অদম্য অসমীয়া শক্তি আৰু ভয়ংকৰ মোগল বাহিনীৰ মাজত হোৱা এই ঐতিহাসিক সংঘাতে অসমৰ ইতিহাসত এক ঘূৰণীয়া চক্র হিচাপে পৰিগণিত হৈছিল। এই ধুমুহাময় পটভূমিৰ মাজতে লাচিত বৰফুকনে অসমৰ সাৰ্বভৌমত্ব আৰু গৌৰৱৰ অদম্য ৰক্ষক হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল ।

সূর্য কুমাৰ ভূঞাই তেওঁৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ গ্ৰন্থ “মোগল প্ৰত্যাহ্বানৰ প্ৰতি আহোম সঁহাৰি”ত লাচিতক প্রশংসা কৰি কয় লিখিছে, “মোগলৰ আধিপত্যৰ পৰা নিজৰ মাতৃভূমিক বচাবলৈ লাচিতৰ দৃঢ়তা অতুলনীয়। প্ৰতিকূলতাৰ সন্মুখত তেওঁৰ অটল মনোভাৱে ব্যতিক্ৰমী নেতৃত্বৰ সাৰমৰ্মক সামৰি লৈছে।”

কৌশলগত কৌশল আৰু কৌশলগত কৌশল

কৌশলবিদ হিচাপে লাচিত বৰফুকনৰ প্ৰতিভা তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰৰ এক চিৰস্থায়ী দিশ। তেওঁৰ উদ্ভাৱনীমূলক আৰু অগতানুগতিক কৌশলে তেওঁক নিজৰ যুগৰ সামৰিক প্ৰতিভা হিচাপে সুনাম অৰ্জন কৰিছিল। ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ জটিল জলপথ আৰু অসমৰ ক্ষুদ্ৰ ভূগোলৰ অন্তৰংগ জ্ঞানৰ ভিত্তিত তেওঁ এনে কৌশল ৰচনা কৰিছিল যিয়ে তেওঁৰ বিৰোধীসকলক বিমোৰত পেলাইছিল আৰু বিভ্ৰান্ত কৰি তুলিছিল।

এছ.কে ভূঞাই “মোগল প্ৰত্যাহ্বানৰ প্ৰতি আহোম সঁহাৰি”ত দিয়া মন্তব্যই লাচিতৰ কৌশলগত শক্তিক উজ্জ্বল কৰি তুলিছে। তেওঁ লিখিছে যে, “লাচিতৰ নদী অঞ্চলৰ নিপুণ ব্যৱহাৰ আৰু সৰু নাওৰ নিপুণ হেতালি খেলাই তেওঁৰ কৌশলগত শক্তি প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।”

নেতৃত্ব: স্থিতিস্থাপকতাৰ এক প্ৰেৰণাদায়ক আত্মা

লাচিত বৰফুকনৰ নেতৃত্বত যাদু, প্ৰত্যয় আৰু সহানুভূতিৰ এক অনন্য মিশ্ৰণ আছিল।  সৈনিকসকলৰ মনত অটল দৃঢ়তা জগাই তোলাৰ ক্ষমতা তেওঁৰ সফলতাৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ আছিল। সঞ্জীব বৰুৱাই তেওঁৰ কৰ্তৃত্বশীল গ্ৰন্থ “এনডিউৰিং ডিছঅৰ্ডাৰ: আণ্ডাৰষ্টেণ্ডিং দ্য পলিটিক্স অৱ নৰ্থ-ইষ্ট ইণ্ডিয়া”ত মন্তব্য কৰিছে, “লাচিতৰ নেতৃত্বই তেওঁৰ সৈনিকসকলৰ প্ৰতি প্ৰকৃত চিন্তাৰ সৈতে অটল সংকল্পৰ সুসম সংমিশ্ৰণ ঘটাইছিল। এই আৱেগিক সংযোগে তেওঁৰ সৈন্যসকলক অতুলনীয় বীৰত্বৰে যুঁজিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰি তুলিছিল।”

লাচিত বৰফুকনৰ কৃতিত্ব: এক কালজয়ী প্ৰেৰণা

লাচিত বৰফুকনৰ উত্তৰাধিকাৰ অসমবাসীৰ বাবে এক চিৰন্তন প্ৰেৰণাৰ উৎস। সূৰ্য কুমাৰ ভূঞাই যথাৰ্থভাৱে কোৱাৰ দৰে “লাচিত বৰফুকনৰ বীৰত্বই অসমীয়া স্থিতিস্থাপকতাৰ প্ৰতীক হিচাপে প্ৰতিধ্বনিত হয়। তেওঁৰ কাহিনী কালজয়ী, দৃঢ় নেতৃত্বৰ চিৰস্থায়ী শক্তিৰ প্ৰমাণ হিচাপে কাম কৰে।”

উপসংহাৰ

ইতিহাসৰ উজ্জ্বল পৃষ্ঠাত লাচিত বৰফুকনৰ উত্তৰাধিকাৰ ৰামধেনুৰ পোহৰেৰে উজলি আছে অদম্য সাহস, কৌশলগত প্ৰতিভা আৰু নিজ মাতৃভূমিৰ প্ৰতি অমৰ প্ৰেমৰ প্ৰতীক হিচাপে। ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰে সঠিকভাৱে কোৱাৰ দৰে, “লাচিত বৰফুকনৰ বীৰত্বই আমাক সোঁৱৰাই দিয়ে যে চৰিত্ৰৰ শক্তিয়ে ইতিহাসৰ গতিপথ সলনি কৰিব পাৰে।” তেওঁৰ জীৱনৰ চহকী ইতিহাসলৈ উভতি চাওঁতে আহক আমি তেওঁৰ আদৰ্শৰে অনুপ্রাণিত হওঁ । ০ ০ ০

আপুনি ভাল পাব পাৰে: ই-কমার্স

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here