Home ইতিহাস লাচিত বৰফুকন ৰচনা | Lachit Borphukan Essay in Assamese 2024

লাচিত বৰফুকন ৰচনা | Lachit Borphukan Essay in Assamese 2024

0

লাচিত বৰফুকন ৰচনা Lachit Borphukan Essay in Assamese

লাচিত বৰফুকন ৰচনা | Lachit Borphukan Essay in Assamese 2024

পাতনি

লাচিত বৰফুকন অসমৰ ইতিহাসত এক অবিস্মৰণীয় ব্যক্তিত্ব যিজনে সপ্তদশ শতিকাৰ সময়ছোৱাত মোগল বাহিনীৰ বেদখলৰ বিৰুদ্ধে বীৰবিক্ৰমেৰে যুঁজি  মাতৃভূমি অসমক ৰক্ষা কৰি ইতিহাসত অমৰ হৈ আছে।

জন্ম আৰু পিতৃ-মাতৃ

১৬২২ চনত অসমৰ গুৱাহাটীৰ মাজমজিয়াত বিশিষ্ট বৰফুকন পৰিয়ালত লাচিত বৰফুকনৰ জন্ম হৈছিল। লাচিতৰ পিতৃ মোমাই তামুলী বৰবৰুৱাই আহোম দৰবাৰৰ ভিতৰতে উচ্চ সন্মানৰ পদবী দখল কৰিছিল। এই বংশই লাচিতক কৰ্তব্য, সন্মান আৰু নিজৰ গৃহভূমিৰ প্ৰতি অটল দায়বদ্ধতাৰ উত্তৰাধিকাৰ প্ৰদান কৰিছিল।

শিক্ষা

সৰুৰে পৰা লাচিত বৰফুকনে যুদ্ধ কলা, সামৰিক কৌশল, প্ৰশাসনিক বুদ্ধিমত্তাৰ আখৰা লাভ কৰিছিল।তেওঁৰ ব্যতিক্ৰমী সামৰ্থ্যৰ প্ৰমাণ হিচাপে লাচিত বৰফুকনে আহোম দৰবাৰৰ ভিতৰতে এক বৃহৎ সন্মানৰ পদত আৰোহণ কৰে আৰু ‘বৰফুকন’ উপাধিৰে সন্মানিত হৈ তেওঁ ৰাজ্যখনৰ সামৰিক স্তৰত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা  গ্রহণ  কৰে ।

শৰাইঘাট আৰু অন্যান্য যুদ্ধত ভূমিকা

লাচিত বৰফুকন যশষ্যাৰ উচ্চ  শিখৰত উপনীত হয় ১৬৭১ চনৰ কিংবদন্তিময় শৰাইঘাটৰ যুদ্ধৰ পৰা ।এই সংজ্ঞায়িত মুহূৰ্তত প্ৰথম ৰাম সিংহৰ নেতৃত্বত মোগল বাহিনীয়ে শৰাইঘাটৰ কৌশলগত বন্দৰ দখল কৰাৰ লক্ষ্য লৈছিল। কিন্তু লাচিত বৰফুকনে অটল সাহসেৰে নিজৰ সৈন্যবাহিনীক পৰিচালনা কৰি মোঘল বাহিনীক পৰাজিত কৰি মাতৃভূমি অসমক ৰক্ষা কৰে।

মৃত্যু

১৬৭২ চনত শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত জয়লাভ কৰাৰ কিছু সময়ৰ পাছতেই লাচিত বৰফুকনৰ মৃত্যু হয়। তেওঁৰ মৃত্যু কেৱল তেওঁৰ ওচৰৰ বৃত্তৰ বাবেই নহয়, সমগ্ৰ অঞ্চলটোৰ বাবেও এক গভীৰ ক্ষতি হিচাপে প্ৰতিধ্বনিত হৈছিল।

উত্তৰাধিকাৰ

লাচিত বৰফুকনৰ সাহস, বীৰত্ব, নেতৃত্ব  আৰু অদম্য আনুগত্যৰ পৰিচয় অসমৰ ইতিহাসত অম্লান ই আছে। প্ৰতিকূলতাৰ সন্মুখত তেওঁৰ বীৰত্বই প্ৰজন্মক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে আৰু  অসমবাসীৰ অন্তৰত  দেশপ্ৰেমৰ শিখা জ্বলাই আছে। সামৰিক কৌশলৰ ওপৰত তেওঁৰ নিপুণ আধিপত্য, অটল নিষ্ঠা আৰু নিজৰ জনগোষ্ঠী আৰু ভূমিৰ প্ৰতি গভীৰ দায়বদ্ধতাই ভাৰতীয় ইতিহাসৰ বুৰঞ্জীত তেওঁৰ নাম সাহসৰ আৰ্হি হিচাপে খোদিত হৈ আছে ।

লাচিত দিৱস উদযাপন

লাচিত বৰফুকনৰ অতুলনীয় অৱদানৰ স্বীকৃতি স্বৰূপে অসমত প্ৰতি বছৰে ২৪ নৱেম্বৰত “লাচিত দিৱস” উদযাপন কৰা হয়। এই অনুষ্ঠানটোৱে তেওঁৰ স্মৃতিৰ প্ৰতি শ্ৰদ্ধাঞ্জলি হিচাপে কাম কৰে আৰু ইয়াত একাধিক অনুষ্ঠান, পেৰেড, আৰু সাংস্কৃতিক উৎসৱ আদি অনুষ্ঠিত কৰা হয়। লাচিত দিৱসত বাহ্যিক আগ্ৰাসনৰ পৰা অসমক ৰক্ষা কৰা অদম্য মনোভাৱৰ মৰ্মস্পৰ্শী আৰ্হি হিচাপে তেওঁক সোঁৱৰণ কৰা হয় ।

উপসংহাৰ

প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্ম ধৰি স্থায়ী হৈ থকা তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰ অসমৰ লগতে ইয়াৰ বাহিৰৰ জনসাধাৰণৰ বাবে প্ৰেৰণা আৰু গৌৰৱৰ উৎস হিচাপে প্ৰতিধ্বনিত হৈয়ে আছে। তেওঁৰ বীৰত্বই আমাক সোঁৱৰাই দিয়ে যে শক্তিশালী ব্যক্তিত্বৰ এজন লোকেও  ইতিহাসৰ গতিপথ সলনি কৰিব পাৰে। আমাৰ নবপ্রজন্মই তেওঁৰ আদৰ্শৰ দ্বাৰা অনুপ্ৰাণিত হোৱা উচিত । ০ ০ ০

সামৰণিঃ

গভীৰ দেশপ্ৰেম , বীৰত্ব , কৰ্তব্যপৰায়ণতা, আৰু দৃঢ় নেতৃত্বৰ বাবে লাচিত অসমৰ ইতিহাসত এজন অপ্ৰতিদ্বন্দ্বী নায়ক হৈয়েই আছে যেনেকৈ শিৱাজী, তেওঁৰ মহাৰাষ্ট্ৰীয় সমসাময়িক, লাচিতেও নিজৰ দেশ আৰু নিজৰ জনসাধাৰণৰ স্বাধীনতা পুনৰুদ্ধাৰ আৰু ৰক্ষা কৰাত সফল হৈছিল  মোগল সেনাৰ বিৰোধিতা পৰা ৷ এনে এজন অতুলনীয় দেশপ্ৰেমৰ বীৰত্বৰ কাহিনীয়ে প্ৰতিজন অসমীয়াৰ মনত সদায় দেশপ্ৰেমৰ ভাৱ জগাই তুলিব ৷

আপুনি ভাল পাব পাৰে: আপেক্ষিকতাবাদ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here